Vážení šachoví přátelé,
zasíláme Vám prosincový Newsletter pro členy Šachového svazu České republiky.

Evropský klubový pohár 2019
Evropský klubový pohár se letos odehrál v Černé Hoře za účasti 66 mužských a 14 ženských týmů. Poháru se zúčastnily hned 4 české týmy - klub 1. Novoborský ŠK nasadil ženský i mužský tým, dále se mužského turnaje zúčastnil tým ŠK Joly Lysá nad Labem a pražské družstvo Siesta Solution Unichess. Nejlépe nakonec dopadl třetí nasazený tým AVE Nový Bor, který měl v sestavě tři české hráče - kromě Davida Navary též GM Babulu a IM Kriebela. AVE Nový Bor vyhrál v sedmikolovém turnaji 6 zápasů a pouze jeden prohrál, což mu vyneslo samostatnou stříbrnou příčku. Vlastimil Babula a Tadeáš Kriebel přispěli ke stříbrné medaili 100% bodovým ziskem (oba 3/3), nejvíce bodů v novoborském týmu získal polský velmistr Bartel (5 bodů ze 7 partií). Tým ŠK Joly Lysá nad Labem skončil na 12. místě (nasazen byl jako č. 11) a Siesta Solution Unichess skončil na 36. místě (nasazen jako č. 47). Ženské družstvo AVE Nový Bor bylo 7. nasazené a skončilo na celkové 6. příčce. Podrobné informace o Evropském klubovém poháru naleznete na webu ŠSČR.

Stříbrný AVE Nový Bor (zdroj: fotogalerie pořadatelů)

FIDE Grand Prix - Hamburk
Třetí díl seriálu FIDE Grand Prix se odehrál 4. – 18. listopadu 2019 v Hamburku. České barvy hájil David Navara a v prvním kole byl jeho soupeřem Nikita Vitiugov. Po dvou remízách v základní části dokázal David Navara vyhrát obě rapid partie v tie-breaku a postoupit tak do dalšího kola. Ve čtvrtfinále na něj čekal další ruský velmistr Alexandr Griščuk. Navara v první partii udržel černé figury, bohužel druhou partii prohrál a silně obsazený turnaj pro něj skončil. Celkovým vítězem turnaje se stal právě Alexandr Griščuk. Poslední díl seriálu se odehraje 11. – 23. prosince v Jeruzalémě, David Navara opět nebude chybět ve startovní listině. FIDE Grand Prix se věnuje i česká verze Eurosportu.

Nikita Vitiugov - David Navara, FIDE Grand Prix Hamburk, ČNT
Pozice na diagramu je z první rapidové partie. David Navara zahrál odvážné 24...g5! 25. Dxh5 Kg7 s myšlenkou zdvojení věží na h sloupci a útoku na bílého krále. Přišlo 26. Kg1 Vh6 27. Df3 Jf6 28. e4 Veh8 29. Df5 Dxf5 30. exf5 Vxh2 a černý je rázem na pokraji výhry. Partie pokračovala 31. Vfb1 e4 32. dxe4 g4 33. Kf1 d3 34. f3 gxf3 35. Jd4 Vxb2 36. Vxb2 Vh1+ 37. Kf2 Vh2+ a bílý se vzdal.

Polofinále MČR juniorů a dorostenců a MČR juniorek a dorostenek
Polofinále MČR juniorů a dorostenců a MČR juniorek a dorostenek se odehrálo 9. – 16. listopadu 2019 ve Špindlerově Mlýně. V juniorském turnaji (H18 + H20) se hrálo zejména o 6 postupových míst na uzavřené MČR. V turnaji zvítězil Martin Simet (7 bodů z 9 kol) před Martinem Buločkinem (6,5 bodu) a Jakubem Stinkou (6,5 bodu). Svým výkonem zaujal devítiletý Václav FIněk, který skončil třetí v kategorii H18 a zahraje si tak uzavřené MČR v příštím roce.
Dorostenky a juniorky (D18 + D20) hrály v jedné skupině za účasti 28 hráček. Nejlepších 5 hráček patřilo do mladší skupiny D18, medailistky tak získaly trofeje za obě kategorie. Dvojnásobnou mistryní republiky se stala Zuzana Grešová (7 bodů z 9 kol), druhá skončila Karin Němcová (6,5 bodu) před Annou Marií Koubovou (též 6,5 bodu).
Závěrečnou zprávu z akce naleznete na webu ŠSČR, pohled na turnaj očima hráček a hráče naleznete zde.

Extraliga pokračovala druhým dvojkolem
Česká Extraliga pokračovala 3. a 4. kolem o víkendu 30. listopadu - 1. prosince. Ve třetím kole si Moravská Slávia Brno vyšlápla na loňského vítěze a porazila tým Výstaviště Lysá nad Labem 5:3, zatímco Pardubice těsně porazily nováčka ŠK Dopravní podnik Praha a Nový Bor jasně porazil brněnský Duras. Družstvo ŠK Slavoj Poruba získalo první body v soutěži jasnou výhrou se Slávií Kroměříž a duel severomoravských týmů (BŠŠ Frýdek-Místek vs. Labortech Ostrava) skončil nerozhodně, oba týmy si tak připsaly první bod do tabulky. V nedělním čtvrtém kole si Nový Bor jednoznačně poradil s Moravskou Slávií Brno poměrem 7:1 a druhý brněnský tým ŠK Duras si připsal první bod díky remíze s Výstavištěm Lysá nad Labem. Důležité body pro klidnou záchranu získala Kroměříž díky vítězství s Labortechem Ostrava, Poruba těsnou výhrou s Frýdkem-Místkem a taktéž Dopravní podnik Praha díky zisku 3 bodů v zápase s Turnovem. Soutěž vede stoprocentní 1. Novoborský ŠK před týmy GASCO Pardubice a Moravskou Slávií Brno. Na druhé straně tabulky jsou tři týmy se ziskem jednoho bodu - BŠS Frýdek-Místek, ŠK Duras BVK a Labortech Ostrava. Podrobnou reportáž naleznete na webu ŠSČR.

Mistrovství Čech do 8 a 10 let
Mistrovství Čech dětí do 8 a 10 let se odehrálo v Mostě. V kategorii do 8 let zvítězil Mikhail Artamonov (7,5 bodu z 9 kol), mezi děvčaty byla nejlepší Eliška Janoušková. Kategorii do 10 let ovládl Roman Popov (7,5 bodu z 9 kol) a zlatou medaili v kategorii dívek do 10 let získala Sophia Olivia Day. Závěrečnou zprávu z turnaje včetně fotografií a informací o doplňkových akcích (simultánka s IM Vykoukem či přednáška FM Novotného) naleznete na webu ŠSČR.

Informace a zajímavosti ŠSČR:
  • VV ŠSČR se sešel ke své 139. schůzi 19. listopadu 2019, komuniké včetně řady příloh naleznete zde
  • Komise pro práci s talenty navrhla a VV ŠSČR schválil nové rozdělení individuálních tréninků
  • STK ŠSČR rozhodla o pořadatelství MČR seniorů 2020 a MČR mužů v rapid šachu 2020. Senioři budou hrát v Rychnově nad Kněžnou 8. – 16. 8. 2020 a MČR mužů se odehraje v Pardubicích 22. – 23. 7. 2020
  • VV ŠSČR schválil počty delegátů pro Konferenci ŠSČR 2020, konference proběhne 29. února 2020 v Havlíčkově Brodě
  • Předvánoční otevřené MČR v bleskovém šachu se odehraje v sobotu 21. prosince v Praze, uzávěrka přihlášek je 8. prosince
  • Karel Handlíř se umístil v TOP 4 soutěže Díky, trenére! Skvělého výsledku dosáhl v konkurenci sedmi stovek trenérů, gratulujeme!